Anemometry najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak popularne wiatromierze, które jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są do pomiaru prędkości wiatru. Warto wspomnieć jednak i o tym, że urządzenia tego typu na szeroką skalę wykorzystywane są także do pomiaru prędkości różnorodnych gazów i cieczy.

Szeroki i różnorodny wybór

W profesjonalnych sklepach żeglarskich można kupić wszelkiego rodzaju anemometry, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających i najbardziej wybrednych użytkowników. Najliczniejszą grupę stanowią obecnie wiatromierze wiatrakowe. Można kupić również nowoczesny anemometr wyposażony w specjalną sondę cieplno-oporową albo urządzenia, które wyznaczają prędkość przepływu powietrza przy pomocy rurki Pitota. Na samym końcu warto wspomnieć o balometrach, które wykorzystywane są głównie do szybkiego pomiaru nawiewu na anemostatach albo kratkach.

anemometr

O czym należy pamiętać?

Zakup odpowiedniego przyrządu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo przeprowadzić pomiar. W tym celu należy nie tylko poprawnie skorzystać z poszczególnego urządzenia, ale również należy uwzględnić miejsce w którym dokonuje się pomiaru. Jeżeli nie weźmiemy pod uwagę warunków panujących w danym miejscu, to nawet najlepszy jakościowo anemometr da duże nieścisłości pomiarowe. Przed zakupieniem nowego wiatromierza warto dokładnie upewnić się, czy posiada on stosowny dokument potwierdzający dokładność pomiaru. Mowa tutaj przede wszystkim o tych urządzeniach, które wykorzystywane są zawodowo. Najlepsze urządzenia powinny posiadać również Certyfikat Kalibracji.

Gdzie wykorzystywane są anemometry?

W dzisiejszych czasach profesjonalny anemometr bardzo często wykorzystywany jest na jachtach. Każdy kto na poważnie myśli o żeglarstwie powinien jak najszybciej postawić na wysokiej jakości sprzęt z najwyższej światowej półki. Warto zadbać także i o to, aby nasz nowy anemometr charakteryzował się wodoodpornością. Zwrócić uwagę należy również na zasilanie wiatromierza. Godne polecenia są urządzenia w których korzysta się z wymiennych baterii litowych.