Medycyna przeciwstarzeniowa to wyrażenie, które dla dużej ilości ludzi jest wyrażeniem nieznanym. Stanowi ona bowiem stosunkowo młodą branżę medycyny, i to niezbyt w naszym kraju znaną (jeszcze!). Czym w takim razie ona jest i z jakiego powodu powinniśmy się nią zaciekawić?

Otóż medycyna przeciwstarzeniowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie przedłużyć czas życia klienta, zachować – wbrew przybywających lat – jego znakomity wygląd, usprawnić pamięć, zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia chorób starczych itd. To znaczy, że: jest to kolejny krok w stronę nieśmiertelności człowieka.

Naturalnie budzą się w tej sprawie pewne obiekcje – czyż naprawdę można utrzymywać proces starzenia w sztywnych, medycznych ryzach? Czy rzeczywiście można ograniczyć ryzyko chorób starczych do minimum? Czy posiadamy aż tak bardzo ogromny wpływ na starzejące się komórki? Obiekcje te nie uwzględniają jednak kluczowej kwestii profilaktyki przeciwstarzeniowej, czyli, że genetyka wyłącznie w 1/5 odpowiada za to, jaką starość doświadczamy. Pozostałe 4/5 to za to tak zwany styl życia, czyli: sposób żywienia się, aktywność sportowa, sposoby odpoczynku, nastawienie do życia itd.

medycyna przeciwstarzeniowa


Właśnie z tej przyczyny w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej organizuje się przykładowo wczasy dla aktywnych, zmianę sposobu odżywiania się, dbałość o odpoczynek (i związaną z tym walkę z uzależnieniem od pracy), czyli oferuje się po prostu zrewidowanie troskliwości o swoje życie, i to już od początku życia.

Pozostaje zatem pytanie: czy ta innowacyjna dziedzina medyczna zostanie zaakceptowana w naszym kraju? Najpewniej tak, szczególnie wobec tego, że już można obserwować rozmaite turnusy odchudzające i podobne przedsięwzięcia dla osób w średnim wieku, które chcą odwrócić proces starzenia się. Jeszcze częściej możemy usłyszeć także o dietach przeciwstarzeniowych, o ćwiczeniach hamujących dysfunkcje mózgu, słowem: o ponownej refleksji nad własnym życiem i starzeniem się. Uznanie tej formy medycyny jest wobec tego u nas nadzwyczaj prawdopodobne.