Wiarygodne badania penetracyjne mogą być zrealizowane tylko poprzez specjalistyczne postacie posiadające do tych celów nowoczesne narzędzia. Jednym z istotnych elementów powyższego modelu jest test penetracyjny. Jest to rodzaj sprawdzanego napadu na wybrany system teleinformatyczny.

W jakim celu jest on przeprowadzany? Odpowiedź jest otwarta – ma za zadanie wiarygodnie ocenić działalność układów pod kątem istnienia w nich ewentualnych błędów zabezpieczeń. Mogą one wynikać z ogromu przyczyn. W większości wypadków bierze się to z nieodpowiedniej kombinacji ustawień. Ryzykowne mogą być również prawdopodobne słabości znajdujące się w naszym oprogramowaniu, które należy jak najprędziej uzupełnić.

badania penetracyjne


Próba następuje w niezwykle przydatny sposób. Polega to na wczuciu się w rolę prawdopodobnego włamywacza. Różnica jest jednak taka, iż posiadacz systemu wykazuje zgodę na tego typu zabiegi. Figura robiąca takiego typu zabiegi jest obowiązana do stworzenia oraz przedstawienia raportu zleceniodawcy. Testy posiadają różną postać. Jest to wykonane na podstawie informacji składu testującego. Pod atencję brane są zwykle dwie skrajne wartości.

Pomiar penetracyjny z minimalną wiedzą daje całkowite możliwości jednostce testującej. Dostaje ona minimum informacji na zagadnienie układu i na ich podstawie wykonuje atak na układ. Test penetracyjny z całkowitą wiedzą jest wtedy, podczas gdy tester dostaje zupełną specyfikację. Test penetracyjny może odbywać się na podstawie tworzonej formalnie metodologii uściślonej. Tutaj kategorycznie różni się od audytu. W obydwu przypadkach solidna diagnoza bezpieczeństwa układu jest realna tylko w sytuacji, podczas gdy owego zadania podejmie się doświadczony i fachowy team testerów. Jest to astronomiczny wydatek, jakkolwiek zarazem ma potężne znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa. To trafna inwestycja, która w wielu przypadkach jest konieczna.