zwrot vat z zagranicy
Przedsiębiorcy podróżujący po Unii Europejskiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą starać się o zwrot podatku VAT na mocy procedury VAT-REF. przeważnie zwrot VAT z zagranicy zachodzi za podatek uiszczony podczas tankowania auta. Postępowanie obowiązuje w całej UE, ale okoliczności zwrotu i jego wielkość są przeróżne i zależą od obowiązujących w danym kraju przepisów.
Aby złożyć wniosek w ramach VAT-REF (Value-Added Tax Refund) należy spełnić parę kryteriów. Postanowienie o przyznaniu zwrotu podatku zależy od przepisów w danym kraju UE. W poniektórych przypadkach przedsiębiorca zdoła otrzymać nawet 100% zwrotu VAT. Wolno się o niego ubiegać w związku z prawie wszystkimi wydatkami poniesionymi na obszarze Unii. Naturalnie muszą być to koszty poniesione w ramach prowadzonej aktywności gospodarczej.
Są to zwłaszcza wydatki na zakup paliwa, ceny parkingowe, zakwaterowanie czy kupno wyposażenia do firmy. Wyłączone są z kolei z tej listy artykuły spożywcze a także alkohol i papierosy.
Nie każdy przedsiębiorca może też ubiegać się o taki zwrot. Powinien być głównie czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce oraz dokonywać sprzedaży mieszanej bądź opodatkowanej. Nie może także posiadać siedziby w kraju, w którym dokonano zakup itd.
Aby zwrot VAT był możliwy musi on zostać dokładnie udokumentowany fakturami lub rachunkami za zrobione zakupy. Jest to zróżnicowane w zależności od kraju członkowskiego. Najlepiej natomiast zawsze prosić o fakturę, gdyż dokument wspomniany obowiązuje w każdym państwie Unii Europejskiej.
Złożenie właściwego wniosku jest realne wyłącznie przez Internet. Za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego przesyłany jest on do jego zagranicznego odpowiednika. Wniosek jest dozwolone składać za okres krótszy niż rok i dłuższy niż kwartał. Minimalna suma o jaką wolno się starać to 400 euro.