Badania genetyczne to specjalistyczny typ badań, zespolony z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów budowy ciała umożliwia na dokładne określenie wielu rzeczy. Przeprowadza się je między innymi po to, aby ustalić, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na określony typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają oszacować ryzyko określonej choroby nowotwórczej, ale powinno się pamiętać, że nawet rezultat ujemny nie jest w stanie kategorycznie wykluczyć zachorowania na raka. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, wszak również styl życia badanego,np. palenie , odżywianie się w niepożądany sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, która zdoła zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału genetycznego DNA – wyszukuje się w niej zmiany mogące wywrzeć wpływ na rozwój schorzeń genetycznych.
Testy dokonać można na wiele typów nowotworów, wskutek tego jest duża szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się przezwyciężyć raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadziła je osoba bezapelacyjnie zdrowa, w której rodzinie nie odnotowano przypadków nowotworów – test tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


Badania genetyczne wykonywane są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne placówki. Poniektóre przypadki refundowane są przez NFZ – lista refundowanych badań genetycznych znajduje się w każdej placówce medycznej prowadzące tegoż rodzaju testy. Należałoby zauważyć, że prócz samych badań genetycznych istnieją także poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Należy je odwiedzać w przypadku nieprawidłowego rozwoju naszego dziecka.