Piękne wonie mają wpływ na nasz umysł oraz ciało, wykorzystywane są już od starożytności. Dobrotliwe oddziaływanie mieszanek zapachowych a także olejków eterycznych jest doceniane od dawna przez dużą ilość osób ceniących naturę i jej dary.

olejki

olejki eteryczne to stężone wyciągi z różnych roślin, niebywale wartościowe dzięki swoim aromatom i rozległemu używaniu w leczeniu różnego typu dolegliwości. Aromaterapia ma własne korzenie w czasach starożytności, korzystali z niej już Egipcjanie. Olejki eteryczne możemy stosować w najrozmaitszy sposób przez rozpylanie lub podgrzewanie, przygotowując masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc świece zapachowe, dodając do wanny podczas kąpieli, robiąc inhalacje albo okłady. Olejki eteryczne używane są obficie w wyrobach kosmetycznych, salonach masażu, gabinetach kosmetycznych.

Powinno się koniecznie rozróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie to nie są czyste ekstrakty więc posiadają zdecydowanie mniejsze zdolności lecznicze. W aromaterapii używamy olejki eteryczne pojedynczo, istnieje ich plus minus trzysta, sprawdzają się również w różnorodnych kompozycjach.

Masaż zrealizowany z pomocą olejków eterycznych może realizować różne funkcje: wzmacniającą, relaksującą czy pobudzającą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, który wspomoże w pielęgnacji masowanego ciała i wyciszy umysł. Jakim sposobem przygotować taki olej? Plus minus 50 ml oleju bazowego wlewamy do miski, dodajemy do niego około 15-20 kropli olejku eterycznego, a potem mieszamy. Olej należy zabezpieczyć w ciemnej porządnie zabezpieczonej buteleczce, a przed użyciem porządnie wstrząsnąć. Przed sesją masażu grzejemy olej w dłoniach, żeby podnieść jego temperaturę do temperatury naszego ciała.

olejki

Które olejki eteryczne możemy użyć do masażu? Użyjmy olejku z drzewa cedrowego, który wspiera oraz stymuluje ustrój, i dodatkowo działa tonizująco i odkażająco. Drzewo sandałowe wygładza skórę, wycisza i relaksuje. Geranium ma działanie antydepresyjne, pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, reguluje stan ducha oraz rozluźnia mięśnie. Podsumowując bogactwo Matki Natury jest duże, a i tak wyliczyliśmy raptem kilka z dobroczynnych olejków eterycznych.