Niezwykle istotną kwestią w trakcie egzystowania budynku jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Raczej każdy budynek powinien regularnie być testowany, czy jego kondycja nie zagraża przebywaniu w nim osób. Istnieje niezmiernie dużo technologii, które mogą pomóc w diagnozie stanu budynku. Dla poniektórych domów jednorodzinnych dobre są badania termowizyjne, dzięki którym jesteśmy w stanie orzec, czy z naszego budynku nie umyka na marne temperatura. Ta kontrola będzie dostępna dla osób, które posiadają podejrzenia ogromnie prędkiej straty gorąca. Jedną z nie bardzo popularnych czynności w celu zagwarantowania sprawności domu jest inspekcja tv.

Jest to monitoring instalacji kanalizacyjnych kamerami. Służy to do przebadania stanu fizycznego oraz odszukania prawdopodobnych wad i osłabień rur. Czyli dzięki kamerom zdołamy przetestować przecieki złączeń lub niewłaściwe spadki. To drugie zdarza się bardzo często, w krótkim czasie spadki rodzą powstanie niedrożności rur, co z kolei prowadzi do zaistnienia uciążliwych nalotów. Przegląd polega na włożenia do wnętrza rury kamery i przeprowadzenia szeregu wymiarów a także diagnostyki wizualnej.

Inspekcja tv wykonywana bywa z reguły podczas odbioru kanalizacji środkowej oraz zewnętrznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy pozostała wykonana dobrze i zgodnie z szkicem. Informacja ta może później nam pomóc oraz wykluczyć sporo problemów związanych z jej używaniem. Warto mieć pojęcie, że właściciele siedziby zaraz po zakończeniu budowy mają prawo żądać sprawdzenia kanalizacji przy pomocy monitoringu. Inspekcja tv powinna zostać także zrealizowana, gdy kanał ściekowy często się zatyka – przez to zdołamy szybko odnaleźć przyczynę uszkodzenia oraz rozwiązanie. W calutkiej Polsce istnieje parę spółek, które posiadają właściwe aparaty do uskutecznienia inspekcji tv. Niezbędne urządzenia do badania to kamera inspekcyjna – jest to wysokiej klasy ekwipunek gwarantujący niezwykle szczegółowe skontrolowanie kondycji instalacji. Następną maszyną będzie zestaw do przewodów sanitarnych charakteryzujący się porządnym widokiem w rurociągach z wieloma łukami plus zakrzywieniami.