Rozpoczynając swoją przygodę z treningami zadajemy sobie pytanie – jak często powinniśmy ćwiczyć. Według zaleceń światowej organizacji zdrowia WHO powinniśmy wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz wzmacniające przynajmniej 2 razy na tydzień. Who zaleca 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności tygodniowo bądź 150 minut treningu o umiarkowanej intensywności. Jeśli chcemy zwiększyć czas treningów o dużej intensywności do 150 minut lub czas umiarkowanych ćwiczeń do 300 minut/tydzień, WHO podkreśla że możemy zyskać dodatkowe korzyści zdrowotne. Podsumowując najlepiej wykonywać 2-3 treningi tygodniowo, których łączny czas trwania będzie wynosił 75-150 minut( zależnie od intensywności).

Co zalecają doświadczeni trenerzy?

Przede wszystkim należy słuchać swojego organizmu i mierzyć swoje możliwości. Jeśli dopiero zaczynamy dbać o swoje zdrowie fizyczne, jesteśmy po bardzo długiej przerwy bez żadnej aktywności fizycznej, nie rzucajmy się na głęboką wodę! Musimy przyzwyczaić nasze ciało do nowego wysiłku. Najlepiej zacząć od dwóch treningów tygodniowo i stopniowo zwiększać ich częstotliwość, np. do 3 razy tygodniowo po miesiącu. W przypadku gdzie już kiedyś byliśmy dosyć aktywni fizycznie, ale spotkała nas jakaś kontuzja, choroba, czy po prostu na chwilę przerwaliśmy ćwiczenia powinniśmy wykonywać treningi 3 razy w tygodniu.Osoby mocno aktywne fizycznie, które od dłuższego czasu uprawiają sporty zachęcają do regularnych, 3-4 razach tygodniowo treningu. Trenerzy podkreślają, jak bardzo ważne jest zachowanie regularności. Pamiętajmy o tym! 

5 Replies to “Jak często ćwiczyć?”

  1. Ja regularnie od roku 3 razy w tygodniu w moim ukochanym McFit, najważniejsza jest rutyna 😀

  2. Ja ćwiczę w torunskim Champion 4 razy w tygodniu, czasami 3, zależnie od studiów i nakładu pracy ale staram się być regularna 🙂

  3. Ja rzadko, raz na dwa tygodnie, czasem więcej… ale kiedy nie mam czasu na siłownięj jeżdzę do pracy rowerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *