Beton jest niewątpliwie pierwszym z najbardziej popularnych tworzyw budowlanych. Nie możemy sobie wyobrazić bez powyższego żadnej budowy – w znacznym stopniu powiększa on wytrzymałość konstrukcji, dzięki czemu coraz mniej współcześnie mówi się o zasypanych lokalach bądź budynkach.

cięcie i wiercenie w betonie

Z czego składa się beton? Jest ten mieszanką wapna, kruszywa i wody. Rolę kruszywa da radę spełniać żwirek, piach czy keramzyt. Jak widzimy skład będzie naprawdę nieskomplikowany, dlatego koszty wyrobienia betonu stają się niebywale niskie.
Pomimo swojego prostego składu, beton posiada parę cennych cech, jakie przeważyły o jego wielkiej popularności. Zanim zastygnie będzie on bardzo łatwy w obrabianiu, a po odparowaniu tworzy nieprzepuszczalną dla wody, twardą skorupę. Łatwość w obrabianiu jest bardzo często stosowana podczas prac budowlanych. Na czym zatem bazuje się proces obróbki betonu ?

Istnieje parę rozwiązań, dzięki którym beton może być użytkowany przez nas w różny sposób.
1. Wycinanie

Wycinanie betonu polega na zdobywaniu jego odpowiednich kształtów. Zawsze powinno się dziać przy pomocy dobranych do tego akcesorii. Zastygnięty beton będzie naprawdę sztywny, przez co do jego przecięcia musi używać się bardzo wytrzymałych tworzyw.
Dobrym wyjściem jest linia diamentowa. Wycinanie z jej pomocą stanie się łatwe a także bardzo szybkie, nie żąda od nas dużego trudzenia się. Wprawdzie istnieją również różne przyrządy, jednak ze względu na oporność betonu , szybko by się zużyły.

2. Wiercenie otworów

Odwierty w betonie mogą zostać wykonane tylko i wyłącznie z pomocą profesjonalnego akcesorium. Ich zamysłem jest przeważnie wycinanie otworów w betonie. Do takiego zamiaru wyręcza się z reguły narzędziami z ostrzem diamentowym, tzw. technika diamentowa. Może być ta zastosowana do przewiercania w czasie budowania domów, wiaduktów, mostów, oraz do instalacji wentylacyjnych, wodnych i grzewczych.

zobacz
cięcie i wiercenie w betonie