Dobroczynne swoistości ciepła, znane są od dawna. Ogrzewanie ciałka, w celu uśmierzenia bólu, czy poprawy stanu zdrowia, jest nader funkcjonalne i nieraz funkcjonuje lepiej, aniżeli farmaceutyczne środki przeciwbólowe.

Najbardziej znanym urządzeniem, do tego typu zabiegów, jest termofor gumowy – to znaczy zbiornik, projektowany do zapełnienia ciepłą wodą. Po zapełnieniu, jego cała powierzchnia ogrzewa się oraz jest gotowa do użycia. Wysoka temperatura termofora gumowego, trzyma się również do kilku godzin, co pozwala na działającą terapię cieplną, przez długi czas.

Na które dolegliwości można użytkować gorące okłady?

Bóle brzucha – powiązane z menstruacją, spowodowane niestrawnością czy napięciem nerwowym. Ciepły okład uspokaja mięśnie, tym samym uśmierza skurcze i daje wyczekiwaną ulgę;
Bóle mięśniowe, bóle kręgosłupa;
Bóle powiązane z kolką nerkową;
Zapalenie stawów – ciepłe okłady, wspomagają zmniejszyć przypadłości bólowe;
Mizerne krążenie, przemarznięcie – okłady z termoforu aktywują cyrkulację, dzięki czemu system szybciej się ociepla.

Azaliż stosowanie termofora gumowego jest pewne?

Jeżeli nie mamy zakazów medycznych do używania ciepłych kompresów, stosowanie termofora jest bezpieczne i w rozróżnieniu do farmakologicznych leków znieczulających, nie powoduje uszkodzenia żołądka lub trzustki. Wypada jednakże pomnieć, o paru normach stosowania termoforu.

termofor gumowy

Nie powinno się termoforu zapełniać wrzątkiem.
Nie powinno się przykładać termoforu bezpośrednio na ciało, przez długi okres.
Po zapełnieniu, trzeba sprawdzić, azali jest on porządnie zakręcony, ażeby uniknąć oparzenia.
Obecnie producenci termoforów, proponują bez liku barwnych pokrowców, dzięki którym zyskują one dodatkowy plus – mogą być bardzo przydatnym upominkiem.
Pokrowiec na termofor gumowy, poza atutami estetycznymi, daje dodatkową obronę skóry, przed potencjalnym oparzeniem.

Termofor śmiało musi znaleźć się w każdej domowej apteczce, gdyż jest wszechstronnym i niezmiernie bezpiecznym środkiem, łagodzącym bóle różnorodnego zapoczątkowania.