Każdy z nas pragnąłby żyć w czystym otoczeniu. Wszyscy chcielibyśmy patrzeć na błękitne niebiosa i pełną piersią oddychać w trakcie wieczornych przechadzek. Pragniemy trwać w nietkniętym cywilizacją świecie i równocześnie korzystać ze wszelkich ułatwień proponowanych nam przez cywilizacje.

Nie można ukryć, że jednym z najbardziej szkodliwych oraz równocześnie najbardziej wielbionym przez człowieka wynalazkiem jest auto. Fabrykanci czterokołowców zorientowani, jakie zagrożenie powoduje ich produkt, próbują ulepszać go pod kątem nie tylko osiągów i wygody, ale także co do jego przyjazności dla natury.
Jednym z najświeższych patentów jest system adblue, który podobnie jak wprowadzony do użytku w latach siedemdziesiątych katalizator, ma jako cel neutralizacje produkowanych przez silnik dymów.

system adblue


System adblue opiera swe działanie na płynie, który minimalizuje emitowane z napędu tlenki azotu do atmosfery. Jest to płyn absolutnie bezpieczny dla przyrody oraz wprost dla prowadzącego. Nie jest też zbyt kosztowny i wymagający w używaniu samochodu. Jednokrotnie dolany płyn o koszcie kilkudziesięciu złotych, starcza na kilkanaście tysięcy pokonanych kilometrów.

Mimo to w społeczności części prowadzących zrodził się protest wobec tego wynalazku. Ponawiającym się pytaniem, z którym spotykają się pracownicy salonów automobilowych, jest to o emulator adblue. Dzieje się tak na skutek oprogramowania komputerów pokładowych w autach wyposażonych w system adblue Po wykorzystaniu całego płynu, nie dopuści ono na uruchomienie silnika.

Mnóstwo niezadowolonych z takiego faktu kierowców zaczęło stosować emulator adblue, który kantuje komputer auta i umożliwia jeżdżenie pomimo braku cieczy.
Czy wyłączanie adblue jest dobre? Zalety z niego się wywodzące stanowczo przekraczają negatywne wymiary, dlatego niewielki koszt nie powinien być w takim przypadku decydujący dla kierowców.