Zawód leśnika to niestety wymierająca profesja, a szkoda, bo dbanie o dobry stan runa leśnego to podstawa dla naszego ekosystemu.

Niestety młodzi ludzie nie interesują się przyrodą. Dla nich praca w nadleśnictwie to nic ciekawego, bo ile można zarobić będąc leśnikiem, zapewne niewiele. Poza tym, komu by się chciało uganiać za zwierzętami i łapać kłusowników. Zwłaszcza ta druga czynność może być niebezpieczna, bo taki zdesperowany kłusownik nie cofnie się przed niczym, aby tylko zarobić parę złotych. Dla niego nie liczą się ani zwierzęta, ani drzewa. Za takie wycięte drzewa na czarnym rynku, można dostać naprawdę sporo pieniędzy. Nic dziwnego zatem, że ten nielegalny proceder ma się doskonale.

Jednak Unia Europejska surowo każe za takie wykroczenia.

Wycinka drzew może odbywać się -tylko z uzasadnionych powodów. Poza tym urząd miasta czy gminy musi wydać odpowiednie pozwolenie. Ludzie często omijają ten zakaz, bo po prostu chcą nazbierać drewna na opał. Nie rozumieją, że w ten sposób niszczą drzewa, które później obumierają. Zadaniem leśnika jest edukowanie społeczeństwa i dbanie o to, by młode drzewka mogły spokojnie rosnąć. Oczywiście do jego obowiązków dochodzi jeszcze dbanie o leśne zwierzęta, by zimą nie głodowały.

Edukację ekologiczną najlepiej rozpocząć od najmłodszych, gdyż oni najszybciej potrafią wcielić teorię w życie, a przy tym uczą dorosłych.

Wszystkim wydaje się, że leśnik pracuje wyłącznie w lesie, a to nie do końca prawda. Nawet w mieście leśniczy ma mnóstwo roboty. Trzeba przyciąć czubki drzew lub suche gałęzie, by nikomu nie zagrażały. Dlatego też leśniczy w asyście straży pożarnej usuwa wiszące gałęzie lub olbrzymie konary zniszczone podczas burz

Jest to swoista pielęgnacja drzew kraków pomału stara się upodobnić do miast Europy Zachodniej- dlatego też dbałość o klimat i ekologię nie jest mu obca.

W tym celu w mieście stopniowo wymienia się piece węglowe, by były bardziej nowoczesne i nie produkowały więcej dwutlenku węgla. Jednak na efekty tej akcji trzeba będzie jeszcze poczekać, bo ludzie muszą przywyknąć do nowych standardów.