Trudno będzie sobie wyobrazić obecnie jakiekolwiek sprzęty techniczne, w tym maszyny, które nie byłyby wyposażone w łożysko. To oczywiście ten element sprawia, że odrębna część mechanizmu wykonuje ruch obrotowy, umożliwiając działanie pozostałych podzespołów urządzenia. W związku z tym producenci łożysk starają się, aby były one mocne, i dodatkowo odporne na oddziaływanie znacznej ilości czynników, w tym na rdzewienie czy zatarcie.

panewki

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Wśród łożysk, jakie możemy spotkać na polskim rynku, wyszukać zdołamy w szczególności łożyska ślizgowe. Ich znamienną właściwością jest brak ruchomych modułów pośredniczących. One same dzielą się na suche, powietrzne oraz olejowe. Te pierwsze posiadają gigantyczne zastosowanie w mechanizmach, w których połączenia charakteryzują się małym obciążeniem. Powietrzne wykorzystywane są przede wszystkim w sprzętach precyzyjnych, a olejowe w miejscu, gdzie mamy do czynienia z ogromnie intensywną eksploatacją.

Z jakich materiałów sformowane są łożyska ślizgowe? Z modułu obrotowego, który usytuowany jest w panewce. Wały oraz panewki mają obowiązek znakomicie ze sobą współpracować, żeby wprawiać w ruch mechanizm a także uczynić jego pracę niezawodną i całkowicie bezpieczną. Właściwością charakterystyczną panewki jest kształt który przywodzi na myśl pierścień. Niesłychanie często także w położeniu, gdzie mamy styk panewki z czynnikiem obrotowym, posiada osobliwe rowki, jakie służą miarowemu rozchodzeniu się specyfiku smarującego, zabezpieczającego przed tarciem. A z jakich materiałów jest wykonywana? Na polskim rynku jest dużo materiałów, z jakich produkuje się panewki. Z tego względu możemy natknąć się na panewki skonstruowane z tworzywa sztucznego, brązu czy z szarego żeliwa. Dobiera się je przeważnie indywidualnie do pozostałych podzespołów mechanizmu, dzięki czemu łożyska ślizgowe mogą wykonywać swoją pracę bezbłędnie.

łożyska ślizgowe

Bez łożysk świat byłby błahy. To one napędzają machiny i te małe, i te zupełnie duże, jakie czynią nasze życie o wiele bardziej komfortowym.