Monety kolekcjonerskie to monety wykonane z metali szlachetnych (szczególnie srebra i złota oraz innych stopów), jakie bije się zazwyczaj dla upamiętnienia utalentowanych ludzi lub istotnych wydarzeń. Pomimo posiadania określonego nominału, na ich cenę wpływa zasadniczo zawartość kruszcu a także niekiedy trendy rynkowe (tak zwana wartość kolekcjonerska).

monety nbp

W zależności od eminującej instytucji, monety takie mogą posiadać status de jure – czyli być normalnym środkiem płatniczym bądź stanowić jedynie obiekt medalierski (zalicza się w tym miejscu głównie emisje prywatne, niepowiązane z bankiem, do jakich dana instytucja posiada prawo). Żadna z nich nie jest monetami sensu stricto, gdyż nie posiadają zastosowania praktycznego jako środek płatniczy.

Monety kolekcjonerskie czasami wytwarzane są w wymiarach niestandardowych oraz z przeróżnego rodzaju dodatkami. Przykładowo mogą mieć postać klipu w kształcie prostokąta z wstawionym bursztynem lub cyrkonią. Realizuje się czasem również procedurę platerowania metalem szlachetnym i utlenianiu. Monety tego rodzaju bije się w małych ilościach (w najwyższym stopniu do parunastu tysięcy egzemplarzy). Nie wchodzą do obiegu pieniężnego, więc te najbardziej cenne są w stanie idealnym, bez dostrzegalnych rys oraz zniszczeń.

monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie wybijane są głównie za sprawą stępla lustrzanego, a chowa się je w plastikowe kapsułki. Monety złote poza tym składa się w specjalnym etui. Do każdej monety dodawany jest certyfikat. Monety sporządzone ze srebra schowane są natomiast w blistry.

Biorąc pod uwagę koszt surowców i szlachetność, monety kolekcjonerskie mają dużo większą wartość emisyjną niż widoczny na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są jednakże po cenie znamionowej. Od roku 2014 monety NBP emituje z nominałem 5 złotych, które posiadają te same parametry jak bilon będący w obiegu. Seria monety o tytule „Odkryj Polskę” oraz przewiduje 2 emisje rocznie.