Nadzwyczaj często przed przedsiębiorcą przewodzącym jednoosobową spółkę gospodarczą – przede wszystkim przed takim, którego biznes rozpoczyna prężnie się rozwijać – pojawia się dylemat, czy nie lepiej będzie przekształcić swoją organizację w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Istnieją trzy rozwiązania na przeprowadzenie tego rodzaju przemiany naszej organizacji:
1) Stworzyć zupełnie nową jednostkę, która przechwyci
istniejącą firmę;
2) Aportować przedsiębiorstwo do spółki;
3) Przeobrazić firmę w spółkę na podstawie art. 551 § 5 Statutu spółek handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Tego rodzaju przekształcenie działalności nie bywa jednak wcale takie bezproblemowe – wytwarza moc kosztów plus może przebiegać nawet parę miesięcy. Prawidłowo zatem przyszykować się na niemały koszt i uzbroić się w cierpliwość… .

A więc kolejno. Na początku należy przygotować program przeobrażenia przedsiębiorstwa w organizację z o.o. Najważniejsze, aby w tego rodzaju pliku została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przekształcenia. Dokument taki powinien poświadczyć notariusz, potem należy dostarczyć go profesjonalnemu weryfikatorowi, jaki na przestrzeni dwóch miesięcy musi dokument taki zbadać.

Następnie należy przyrządzić oświadczenie o przekształceniu, spisać statut organizacji, określić wartość majątku właściciela a także przyszykować sprawozdanie finansowe dotyczące minionego miesiąca działalności, wszystko okraszone odpowiednią datą.

Z kolei, po zaakceptowaniu projektu, trzeba powołać odnogi organizacji (szczególnie zarząd, który może być nawet jednoosobowy) oraz zatwierdzić akt założycielski. Później trzeba zjawić się w Krajowym Rejestrze Sądowym i przejść właściwą procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przeistoczenia jednoosobowej działalności w organizację jest wykluczenie jej z spisu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. I gotowe!