Najpopularniejszym sposobem na samodzielne zbudowanie oczka wodnego w ogrodzie jest uformowanie go z właściwej folii. W zamyśle zapewnienia zadbanego wyglądu oczka i również stabilnego uszczelnienia go, powinno się to zdziałać nadzwyczaj sumiennie oraz dokładnie. W pierwszym etapie budowy oczka powinno się dobrać adekwatny typ rozciągliwej wykładziny, jaka będzie wodoszczelną barierą między glebą a zawartością oczka. Nim dokonamy zakupu, należy scharakteryzować rozmiar zbiornika i również jego szkic, dlatego że te dwa faktory wyraźnie wpływają na towar, z jakiego winien on pozostać skonstruowany. Przy wsparciu wytyczania szkicu oczka nadaje się do tego aby być wspomagający gumowy wężyk lub sznur. Po wskazaniu konturu powinno się dokonać pomiaru naznaczonego obszaru – jego długość plus szerokość i również pojemność, którą pragniemy, aby miało oczko. Następnym krokiem będzie określenie wymiarów wykładziny.

Folia na oczko wodne


Folia na oczko wodne winna posiadać długość zbiornika plus na dodatek ma zostać wydłużona o dwukrotną jego głębię. Przykładowo: o ile zbiornik posiada 1 metr rozciągłości plus 1 m ojemności, długość folii ma wynosić 3 metry. Warto dołożyć także kilkanaście dodatkowych centymetrów, aby nie była zbyt przykrótka. Folia do oczka wodnego musi być tak szeroka jak oczko i na dodatek rozbudowana o dwukrotną jego głębokość – identycznie jak w wypadku długości. W owym wypadku także wskazane jest nabyć lekko szerszy podkład – starczy parę lub paręnaście specjalnych centymetrów.

Owe dodatkowe centymetry służą do zabezpieczenia skraju przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych jest względnie niedroga, a do tego banalna w stosowaniu, co zapewnia wybrane formowanie dna zasobnika. Na nieszczęście trwałość wszelkiej folii bywa ograniczona. W najwyższym stopniu solidne są podłoża z zwartej gumy, to znaczy tak zwanego butylu. Ich trwałość mierzy się na około 40 lat.