Środki czynne powierzchniowo inaczej detergenty, są dominującym składnikiem wszelakiego rodzaju artykułów czystości. Związki czynne powierzchniowo tłumią napięcie powierzchniowe cieczy, co daje zauważalny rezultat pienienia się.
Związki czynne powierzchniowo pod mikroskopem, składają się z części hydrofilowej (mającej wysokie powinowactwo z wodą) i hydrofobowej (posiadającej nader mniejsze powinowactwo do wody). Z tych cech powstają zdolności tych związków, które są w składzie płynów, proszków, kremów oraz sprajów do polerowania, do likwidowania plam z ubrań oraz rozmaitego typu powierzchni.

środki powierzchiowo-czynne

Odpowiedni związek czynny powierzchniowo nadzwyczaj mocno zmniejsza naprężenie nawierzchniowe płynu. Im silniejszy detergent tym obfitsze pienienie się. Związki czynne powierzchniowo w obecnych porach oprócz dużych parametrów do eliminowania zanieczyszczeń, muszą cechować się też specjalnymi parametrami. Najważniejszy z nich to ekologiczność. Ponieważ mnogość z nich wnika z własnych domów do kanalizacji, a tutaj nie zawsze jest doprowadzona do utylizacji kanałów, środki czystości mogą wnikać do ziemi. Związki czynne powierzchniowo powinny określać się biodegradowalnością. Biodegradowalność nie będzie własnością banalną do osiągnięcia, a osiągnięcie podstawy, jaka będzie tak wybornym środkiem a także może być łatwo rozkładalna okaże się nadzwyczaj dokuczliwe. Przedkłada się to na znaczną wartość porządnych środków niewinności solidnych w zauważaniu skuteczności i niskiej toksyczności dla przyrody).

nadchloran potasu

Kolejnym czynnikiem oddziałującym na opłaty i skuteczność detergentów, będzie wpływ na zdrowie człowieka, a nade wszystko w styczności z naskórkiem. Koleracja ze skórą będzie tak istotny gdyż, gros prac z środkami chemicznymi robimy samodzielnie, a oczyszczone ubrania wkładamy. Sytuacja w tym wypadku będzie analogiczna, jak w razie ekologiczności. Z trudem jest pozyskać środki powierzchniowo-czynne o wysokiej efektywności oraz niedrażniące.
Źródło: www.dthc.eu