Gluten to proteina, jaka jest w zbożach takich jako pszenica, żyto bądź jęczmień. Aczkolwiek jego skarbnicą będzie jeszcze większa ilość artykułów spożywczych, w tym także tego typu, które mało kto podejrzewałby o skład glutenu. Z własnej żywności są zmuszone wykreślić je nie jedynie osoby cierpiące na celiakię, jednakże także wszyscy ci, jacy zmagają się z uczuleniem na ten komponent lub nietolerancję żywnościową.
Diety bez glutenu nie powinno się więc rozpatrywać za odchudzającą. Stanowi ona wzór kuracji leczniczej, bo wkroczenie na nią to dla ludzi z tymi problemami to jedyna możność na polepszenie humoru i zachowanie zdrowia.

żywność bezglutenowa

Kanwa takiego trybu żywienia to artykuły bezglutenowe. Wbrew pozorom będzie ich totalnie sporo. Odsetek potraw z natury nie posiada glutenu, dlatego da się ją uznać za bezpieczną dla osób na diecie. Przytoczyć tu da się na przykład świeże warzywa i owoce, mięso, ryby, jaja, ryż i dodatkowo zboża tego rodzaju jak gryka, proso, kukurydza, amarantus czy tapioka. Do produktów bez glutenu wliczają się też pozostałe, przerobione. Zaznaczone są one specjalnym śladem, a w sklepach ulokowane najczęsciej na wydzielonych półkach.

żywność bezglutenowa

Sprzedaż tego gatunku towaru jak żywność bez glutenu bywa większa i swobodniej obecna niż nawet parę lat wstecz. Zawiera między innymi pieczywo oraz makarony przygotowywane ze zbóż bezglutenowych, słodkości bądź gotowe mieszanki do pieczenia bułek bądź ciastek. Co więcej znaleźć da się też rozmaite gatunki mąki, w tym ryżową, kukurydzianą, gryczaną czy ziemniaczaną. Postaci nieakceptujące glutenu najczęściej wybierają odrębne wyrabianie posiłków w domu. Chodzi tu zasadniczo o ciasta. Ażeby były w pełni zdrowe, potrzebna bywa mąka bez glutenu. Glutenu nie zdołają mieścić też inne składniki używane do wypiekania, jako na przykład proszek.

Markety z strawą bezglutenową mają w ofercie coraz większy wybór. Z tej przyczyny sprawunki będą obecnie znacznie prostsze niż drzewiej.