Obywatele coraz sporadyczniej piszą do siebie listy, jest to fakt bezsporny. Nie zadziwia to w dziejach, gdy kontakt pomiędzy osobami znajdującymi się w oddali od siebie jest bez trudu dostępny. Jest dozwolone go przeprowadzać przez komunikatory online, pocztę elektroniczną, albo dzięki telefonii komórkowej. Są to środki lepsze i bardziej miarodajne od standardowej poczty. Dlatego także mało kto stawia współcześnie na spisywanie obszernych ręcznych kartek, umiejętność epistolografii w zasadzie zanikła. Mimo to w dalszym ciągu wielu kobiet wysyła kartki swiąteczne.kartki świateczne

Kartki Wielkanocne

Rozumują, że jest to obyczaj warty utrzymywania i preferują winszowania dostarczone tą drogą, przypuszczają, iż są bardziej intymne i bezpośrednie niż te załatwione w SMS\’ach. Dlatego też chociaż do rodziny przesyłają kartki wielkanocne (lub bożonarodzeniowe, zależy jakie święta aktualnie nadciągają). Odbiorcy nawiasem mówiąc czynią to też.


Wskutek tego propozycja kartek wielkanocnych jest naprawdę szeroka i różnorodna. Pojawiają się takie, jakie wprost odnoszą się do świętych aspektów nadciągającego święta – przedstawiony na nich jest zmartwychwstały Zbawiciel lub Baranek, zdarza się, iż blisko nich jest przytaczany cytat z niejakiej kościelnej pieśni. Odmienne nie mają zawartości wyznaniowej, chociaż nawiązują do wielkanocnej tematyki – umieszczone na nich są zajce, kurczaczki, czy kraszanki, czasami obejmują one wszelkie wyszczególnione fragmenty. Tak czy inaczej problematyka wielkanocna jest zasadniczym motywem, co z drugiej strony nie powinno kogokolwiek szokować.


Na rewersie kartki (albo w środku o ile jest ona w formie malutkiej książki), znajdują się najczęściej nadrukowane wcześniej życzenia, z ewentualnością dopisania czegokolwiek od siebie. To poprzednie przekazuje wysłanej kartce intymny akcent, którego tak brakuje życzeniom przesyłanym przy pomocy zdobyczy nowoczesnej inżynierii.


kartki świąteczne

Kartki świąteczne

Zdaje się, że o ile standardowe listy są skazane na wyginięcie, to powodzenie kartek świątecznych będzie się zawsze trzymać na dosyć wysokim poziomie. Sprawi to nie wyłącznie twardo zakorzeniona obecnie tradycja posyłania ich członkom rodziny i znajomym, lecz i ich materialna forma czyniąca przekazywane tą drogą winszowania w większym stopniu prywatnymi i bezpośrednimi.