Pomimo tego, że rozciągłość ludzkiego egzystowania uległa wydłużeniu, rozpoczyna nas trudzić coraz więcej nowiutkich chorób, schorzeń bądź rozlicznych dolegliwości zdrowotnych. Powstaje więc coraz więcej rozmaitych placówek leczniczych, pełnych specjalistycznych sprzętów i nowoczesnych farmaceutyków. Być może teraz żyjemy do późnej starości, ale nieodzownym kompanem stała się choroba.

komory hiperbaryczne

Kuracja tlenem

Ostatnio rozpoczęto stosować do kurowania tlen, a służyć ma do tego komora tlenowa. W jej obrębie dominuje znacznie wysokie ciśnienie niż normalnie, a pacjenci przebywając w owej maszynie, zakładają dodatkowe nakładki a później wdychają tlen. Ta maszyna ciśnieniowa sprawdzi się dla pacjentów, jakich zranienia ciężko ulegają gojeniu, cierpią na obszerne poparzenia lub również przeciągłe bóle kości. Hiperbaria będzie fenomenem, polegającym na uszkodzeniu pęcherzyków płucnych i ośrodka układu nerwowego. Prowadzą do tego właściwości atmosfery tlenowej o naporze kilkakrotnie wyższym niż przeciętnie.

komora hiperbaryczna

Obecność w naszym kraju

W Polsce hiperbaryczna komora również bywa obecnie dostępna i wolno skorzystać z kuracji w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia. Na nieszczęście, na chwilę obecną nie można przeprowadzić procedury na własną rękę, innymi słowy prywatnie.

Cały zabieg zachodzi bez zbytecznych obaw. Kuracjusza obleka się w specjalny kombinezon dogłębnie hermetyczny, tak żeby nie zdołał czasami wziąć ze sobą drobnych dodatkowych rzeczy. Maszyna ciśnieniowa nie wytwarza stąd dodatkowych uciążliwych czy przykrych przypadłości. Chory otrzymuje jeszcze wodę do picia i czasopismo do czytania. Da się nawet wzbogacić kurację o słuchanie muzyki. Do komory zaczyna być wpychane skompresowane powietrze, które chory wdycha przez kombinezon. Komora hiperbaryczna napełniona bywa czystym tlenem a aktywnością którą praktykuje chory bywa inhalowanie go. Różnica jest taka, iż kompozycja tego tlenu będzie 15 razy wyższa, aniżeli tego, jaki wdychamy na co dzień.