Tunel pod martwą Wisłą znajduje się w Gdańsku. Jest to popularny tunel, który stanowi przede wszystkim element Trasy Słowackiego. Trasa ta łączy port lotniczy w Gdańsku z portem morskim. Tunel ten znajduje się w ujściu Kanału Kaszubskiego.

Znany tunel

Data budowy tego tunelu rozpoczęła się jesienią 2011 roku, a dokładniej w październiku. Zakończyła się natomiast w marcu, 2016 roku. Wykonawcą tego projektu został OBRASCON HUARTE LAIN S.A. Bez użycia maszyny drążącej TBM, z całą pewnością tunel nie zostałby wykonany na czas. Maszyna ta to jedna z największych maszyn, które zostały użyte na terenie całej Polski. Służy ona przede wszystkim do budowy tunelów, używa się jej na skalistych podłożach. Dzięki drążeniom takiej maszyny powstaje wyrobisko podziemne, czyli pusta przestrzeń, którą następnie można wykorzystać do budowy tunelu. Maszyna ta posiada tarczę o średnicy ponad 12 metrów. Waży ona, aż 2200 ton. Maszyna TBM została wykonana w Niemczech. Tunel drogowy składa się przede wszystkim z dwóch, dużych korytarzy.

Korzystanie z tunelu

Dla wielu osób taki tunel okazał się na prawdę świetną opcją podczas przemieszczania się dowolnym pojazdem. Dokładnie 23 kwietnia 2016 roku został zorganizowany Dzień Otwarty. W tym dniu można było po raz pierwszy zwiedzić cały tunel. Wszyscy rowerzyści, biegacze, a także piesi mogli przejść się przez zbudowaną przestrzeń. Było to na prawdę ogromne wydarzenie dla mieszkańców Gdańska. Dokładnie dzień później, otworzono tunel dla kierowców. Już pierwszego dnia przejechało pod nim, aż 30 tysięcy samochodów. Wynik ten zachwycił na prawdę sporo osób. Dzień później przejechało pod nim 20 tysięcy pojazdów. Wspaniałą ciekawostką jest fakt, iż tunel każdego roku w kwietniu udostępniony jest wyłącznie dla rowerzystów. W 2016 roku obiekt dostał swojego patrona, którym do dziś jest Tadeusz Gocłowski – arcybiskup gdański. Budowa tunelu kosztowała ponad 885 milionów złotych.

Tunel pod Martwą Wisłą do dziś jest obiektem bardzo popularnym, przez który przejeżdża dziennie mnóstwo samochodów.