Z chemią gospodarczą napotykamy się wszyscy codziennie. Są to proszki do prania, żele do spłukiwania, żele do posadzek, żele do sprzątania WC i łazienek i wiele wiele innych. Asortyment istnieje duży. Producenci prześcigają się w skłonieniu klientów do kupienia własnie ich produktu. Istnieje jednak osobliwa wspólnota odbiorców, którzy nie kupują chemii gospodarczej w zwykłych sklepikach. Bodajże w wszelkim mniejszym i większym mieście, a czasem nawet w wiosce są sklepy o nazwie „Niemiecka chemia„, „Chemia z Niemiec” albo „Chemia niemiecka„.

Chemia niemiecka

Chemia niemiecka

Sporo osób myśli, iż chemia niemiecka jest wyższa od tej sprzedawanej w Polsce. W czym jest trudność skoro chemia z Niemiec i owa z Polski na ogół ma tego też fabrykanta. Istotnie jeśli spojrzymy w przeszłość, niemiecka chemia była kiedyś lepsza. Wynikało owo z faktu, iż w latach dziewięćdziesiątych gdy to giełda polski otworzył się na towary zachodnie, w polskich sklepikach ustawiła się chemia niemiecka. Na nieszczęście krajowy użytkownik mający zwyczaj do słabo skoncentrowanych lokalnych specyfików, porcjował nowiutkie detergenty w przesadnej wielkości. Efektem były uczulenia i podrażnienia skórki. Niemiecka chemia została wtedy dopasowana do naszych realiów i „rozcieńczona”.
W dzisiejszych czasach producenci zarzekają się, iż chemia z Niemiec w niczym nie oddaje chemii sprzedawanej w Rzeczypospolitej.

Chemia niemiecka

Pogląd o wyższej próbie chemii niemieckiej zostało. Niemiecka chemia stała się synonimem próby w tym metametrze wyrobów, i w dalszym ciągu mnóstwo czasu minie zanim się to odmieni.
Wątpliwość istotne rozbrzmiewa czy w rzeczy samej jest to swojego rodzaju wierzenie, że chemia niemiecka jest wyższa, czy w samej rzeczy jest w owym ziarno prawdy. Trudno jest dać wiarę, że w państwie w ten sposób „sfocusowanym” na szczędzenie, jest co najmniej parędziesiąt lub kilkaset tysięcy osób, jacy śmiało przepłacali by za równorzędny wynik przyprowadzany z Niemiec.