Od niepamiętnych czasów ludzie pożyczali od innych pieniądze, czy też inne rzeczy. Ale nikt nigdy nie zastanawiał się w jaki sposób wyegzekwować odzyskanie pożyczonej własności. W dzisiejszych czasach ściąganie długów przebiega na różne sposoby, zaczynając od uprzejmej rozmowy o odzyskanie danej rzeczy, a skończywszy na sprawie w sądzie.
odzyskiwanie długów
Powszechnie uważa się, że spłacanie długów należy do niezbyt przyjemnych czynności, których ludzie unikają za wszelką cenę lub robią to jak najszybciej. Oczywiście nie oddanie należnej wierzycielowi własności skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, z którymi musi się liczyć każdy dłużnik.
Istnieje naprawdę wiele rodzajów długów, każdy posiada osobny sposób jego spłacania i odzyskiwania. Weźmy na przykład dług publiczny – związany z sektorem finansowym danego kraju, w jego skład wchodzą m. in. wszystkie zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz zebranie depozyty. Akurat jego ściąganie zależy od tego, jak wielki jest ten dług. Na rok 2017 szacuje się, że dług publiczny w Polsce wynosił 46,8% PKB.

http://www.mk-finanse.pl/windykacja-naleznosci/

Windykacja długów może przebiegać na różne sposoby w zależności od chęci współpracy dłużnika z wierzycielem. Możemy ją podzielić na miękką i twardą. Tę pierwszą stosuje się bardzo często, windykatorzy są bardziej wyrozumiali niż w przypadku drugiego rodzaju windykacji. Twarda windykacja jest zarezerwowana dla dłużników, który niezbyt chętnie chcą oddać pożyczoną własność. Stosuje się wtedy poważniejsze środki, takie jak pozwy sądowe czy nawet postępowania karne i egzekucyjne. Lecz większość windykatorów nie uznaje różnicy między miękką, a twardą windykacją.

Czasami zdarza się, że samo odzyskiwanie długów to bardzo żmudny proces. Wśród dłużników znajdują się osoby, które będą sprawiały problemy, podczas wizyty komornika czy innego windykatora, np. nie wpuszczając ww. osobnika do domu/mieszkania. Niebezpiecznie robi się dopiero, gdy uda nam się wejść do lokalu dłużnika. Czasami, kiedy chce się skonfiskować dany przedmiot, domownicy będą próbowali przeszkodzić windykatorowi w jego zabraniu. W takiej sytuacji można wezwać policję, która pomoże nam wyegzekwować oddanie długu.