W ostatnich latach bardzo mocno rozwinął się rynek budowlany. Oprócz budownictwa wielorodzinnego boom można zaobserwować również w budownictwie domów jednorodzinnych. Rozrastają się przedmieścia miast, gdzie osiedla domków jednorodzinnych powstają wręcz jak grzyby po deszczu.

Łącznie z rozwojem rynku budowlanego rozwijają się również rynki okołobudowlane, w tym materiałów wykończeniowych i inne. Jednym z ważniejszych problemów stojących przed inwestorem jest wybór rodzaju ogrzewania. Każdy z dostępnych rozwiązań ma swoje dodatnie strony, ale również i wady. Ogrzewanie elektryczne jest łatwe w montażu i nie wymaga specjalnych instalacji, jednakże koszt uzyskania odpowiedniej temperatury jest bardzo duży. Z kolei ogrzewanie na paliwo stałe jest ogrzewaniem najtańszym w eksploatacji, jednak wymaga stałej obsługi oraz produkuje dość dużo odpadów. Innym rozwiązaniem jest stosowanie kombinacji różnych typów ogrzewania, bądź wykorzystywanie innych elementów do utrzymania właściwej temperatury w domu.
Niewątpliwie jednym z takich sposobów jest zastosowanie kominka do tych celów. Dzięki temu element dekoracyjny i służący do podniesienie temperatury raczej w salonie może być źródłem ciepła dla całego domu. Służą temu specjalnie zaprojektowane wkłady kominkowe i rozprowadzenie wytwarzanego przez nie ciepła po pomieszczeniach. W ten sposób nie traci się energii powstałej ze spalania drwa w kominku. Takie źródło ciepła może być z powodzeniem stosowane jako uzupełnienie podstawowego ogrzewania np. na prąd, gazowego, czy też olejowego. Przy zastosowaniu specjalnych wymienników ciepła np. wodnych może to być nawet główne źródło ogrzewania. Jednakże zawsze warto zadać sobie pytanie, czy chce się mieć kotłownie w salonie.
wkład do kominka
Podsumowując należy podkreślić możliwość wykorzystania kominka jako źródła ogrzewania. Oprócz niewątpliwych względów estetycznych staje się on wówczas praktycznym urządzeniem. Dzięki temu możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jednak należy brać pod uwagę również aspekt korzystania z niego na co dzień i konieczności opróżniania z odpadów. Może to powodować sytuację notorycznego brudzenia przestrzeni wokół kominka i wykorzystywanie jej jako swego rodzaju kotłowni.

https://groterm.com/104-wklady-kominkowe