Nabywanie żywności bez glutenu w przeszłych latach trafiło do myśli zwykłego Kowalskiego. Nie powinno być to nowością, multum współczesnych „nurtów odżywiania” startowało w niewielkich subkulturach, by po określonym okresie wyruszyć na podbój prostych gospodarstw.
Nikt już się współcześnie nie dziwi częstotliwości zapytań do wyszukiwarki w rodzaju „sklep ze zdrową żywnością” – stało się to codziennością świadomego człowieka. Ale czy na pewno? Czy kupowanie bezglutenowe to nie zwyczajnie chwilowa moda, która błyskawicznie mija? Tego rodzaju zapytanie stawia licznych znawców zagadnienia, zazwyczaj lobbujących za dietą tradycyjną.

Pokazuje się mimo to, że zapytanie takie nie posiada współcześnie sensu – produkty bezglutenowe trafiły ot tak w naszą codzienność. Da się ją uzyskać także w sklepach poświęcanych, tych absolutnie zauważalnych, jako i w tych w całości internetowych. Dodatkowo markety raz po raz oferują nam zakup takiej żywności.

Wynikło to ze zwykłej ewolucji popularności – niewielkie subkultury cisnęły się na intrygujący temat pożywienia bezglutenowego. Rozgłos tematu poczyniła, że sprawa dotarła pod lupę badaczy, z czego wynikły fachowe obserwacje popularnonaukowe. Odsetek z nich dowodzi niekorzystny wpływ glutenu na kondycję człowieka. Doświadczenia te oddziaływały na dalszą sławę tematu, które dotarło do mediów – do poradników w wielkich sieciach księgarskich, do porannych progamów w TV oraz do literatury dla kobiet.
Pospołu z famą zagadnienia, zjawiła się duża ilość dedykowanych sklepów. Dziś market ze ekologiczną żywnością to slogan, dzięki któremu zdołamy znaleźć znaczącą ilość miejsc, zarówno online jako i lokalnych w danym miasteczku, w jakim uda nam się nabyć jedzenie bez glutenu.

Czy gluten jest korzystny czy też nie – werdykt należy do ekspertów. Kto zaś własne poglądy ma już wyrobione, ten, na szczęście, nie będzie miał trudności z kupnem wartościowych dla siebie towarów.