Nie każdy grunt budowlany jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar budynku. Zanim rozpoczniemy więc jakiekolwiek prace budowlane, musimy przeprowadzić badanie gruntu, które odpowie nam na pytanie: czy, a jeśli tak, to w jaki sposób ów grunt wzmocnić?

Metody wzmacniania gruntów

Wzmacnianie gruntów budowlanych można przeprowadzić kilkoma metodami. Pierwsza z nich to metoda iniekcyjna – bazująca na zastrzykach do gruntu różnych mieszanek (zależnych od wyników otrzymanych przez wspomniane badanie). O wiele bardziej radykalną – stosowaną raczej w budownictwie przemysłowym – jest metoda wybuchów. Polega ona na wzmocnieniu gruntu materiałami wybuchowymi, przy czym uwaga: jest to metoda stosunkowo droga i niebezpieczna. Jak więc wspomnieliśmy, najlepiej stosować ją przy większych przedsięwzięciach przemysłowych itp.

Kolejną – o wiele tańszą i prostszą w wykonaniu – jest metoda ubijania. Wzmocnienie gruntu odbywa się tu przy użyciu tzw. ubijaczek. Metoda ubijania – ze względu na swoją czasochłonność – nie nadaje się jednak do gruntu pod tereny przemysłowe, zajmującego zazwyczaj bardzo dużą powierzchnię. Na koniec wreszcie: metoda Jet-Grouting. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, jest ona bardzo uniwersalna – nadaje się pod grunt każdego rodzaju, pod duże i małe powierzchnie i pod każdy typ budowli. Polega zaś – podobnie jak metoda iniekcyjna – na wprowadzeniu do gruntu zaczynu, tyle że owo wprowadzenie ma charakter strumieniowy – w przeciwieństwie do tradycyjnej metody iniekcyjnej. Jest to metoda najbardziej precyzyjna, ale też najdroższa.
wzmocnienie gruntu
Dlaczego wzmocnienie gruntu jest tak istotne? Otóż odpowiada ono za bezpieczeństwo późniejszych użytkowników obiektu postawionego na tym gruncie. Nieosadzenie obiektu na twardym gruncie może spowodować osunięcie się – nawet po kilku lub kilkunastu latach – doprowadzając w ten sposób do katastrofy. Do tego prace tego typu minimalizują problem związany z wodami gruntowymi – przed którymi również budynek musi zostać zabezpieczony (także w związku z możliwością osunięcia się gruntu).

wzmocnienie gruntu