Ciśnienie tętnicze to nader istotna wartość do analizy własnego zdrowia. Jest ona zależna od pracy serca i od rozpiętości układu krwionośnego. Do zmierzenia wartości ciśnienia tętniczego wymagany jest odpowiedni sprzęt, który zapisuje wartości w mmHg.
Za prawidłowe pomiary uznaje się rozbieżności ciśnienia pomiędzy 120/80 mmHg. Wiadomym jest, iż niejeden układ krwionośny jest odmienny i dla każdego reguła ta może być indywidualna, jednak o tym rozsądza lekarz w trakcie fachowej wizyty.


Pomiar ciśnienia przebiegać musi w stricte wyznaczonych okolicznościach, ich nie przestrzeganie zdoła skutkować w zdobyciu błędnego wyniku. Pomiar musi być przeprowadzany w spoczynku, dodatkowo zaleca się kilkuminutowy odpoczynek. Najważniejsza jest pozycja siedząca, z ręką delikatnie podpartą. Trzeba pamiętać, żeby ramię nie było ograniczane przez żaden rękaw, a sama kończyna górna powinna znajdować się na poziomie mięśnia sercowego.

Nasz mankiet z urządzenia winien być fachowo ubrany, nie może być za sflaczały ani za obcisły, winien się znajdować mniej więcej 2 – 3 centymetry nad łokciem. Najkorzystniej bywa gdy pomiaru ciśnienia dopełnia inna personać, jednak gdy nie mamy tego rodzaju opcji, trzeba pamiętać, żeby nie napełniać powietrza do mankietu z wykorzystaniem ręki na której mierzymy ciśnienie.
Kiedy doktor poleci stałe oraz systematyczne mierzenie ciśnienia, najkorzystniej zapisywać pomiar ciśnienia w notesie. Tego rodzaju dzienniczek pozwoli nam na spisywane efektów testów i dodatkowo zapisywanie pomocnych wiadomości, które będą następnie nadzwyczaj pożyteczne dla lekarza.


Na początku najkorzystniej bywa wykonywać pomiar ciśnienia parę razy w trakcie doby. Rankiem, również w trakcie pracowania, po jedzeniu, a także przed zażyciem medykamentów, a także po ich przyjęciu oraz wieczorową porą. Zezwoli to na całkowitą kontrolę pracy mięśnia sercowego, jednak kiedy całość się unormuje, starczą obecnie zaledwie dwa bądź trzy pomiary codziennie.
Opłaca się pielęgnować o nasze kondycję i kontrolować swoje serce. W takim razie nie warto przepłacać i gdy mamy wątłe ciśnienie to kupujmy w aptece leki importowane przez handel równoległy – są mniej kosztowne i tak samo funkcjonalne.