Kredyt hipoteczny to poważna decyzja, która jest długoterminowa i nieprzewidywalna z powodu zawirowań na rynku handlu nieruchomościami czy różnej wartości stóp procentowych. Ponadto wymaga wielu zaświadczeń, a wszystkie dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny muszą być dostarczone przed kredytobiorcę terminowo. Bank sprawdza także, czy kredyt jest możliwy z powodu zarobku, stanowiska pracy i oblicza zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny wymaga sporo nerwów, cierpliwości i przede wszystkim zaangażowania.

Nie tylko wniosek

Dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny, które należy dostarczyć to wyciąg z księgi wieczystej, operat szacunkowy, zaświadczenie o dochodach oraz niezaleganiu z podatkami. Takie świadczenia należy uzyskać w odpowiednich urzędach, a wiele osób decyduje się także na porady prawne i podatkowe w kancelariach, bądź biurach księgowych. Wykaz wszystkich wymaganych dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny znajduje się na stronie internetowej banku, a pozycje mogą się różnić w zależności od polityki placówki.

dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny

Dodatkowe koszty

Oprócz opłat za dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny trzeba się liczyć z wydatkami na prowizję dla banku oraz jego oprocentowanie. Niestety opłaty te są nieuniknione i występują w każdym banku. Im większy wkład własny, tym mniejsze raty kredytu. Poza tym ważne jest ubezpieczenie kredytu, aby mieć pewność, że nasza inwestycja będzie zabezpieczona przed nieprzewidzianymi nieprawidłowościami. Na decyzję czeka się około kilku tygodni, więc przyda się też cierpliwość na wydatek emocjonalny.

Poznaj więcej szczegółów na https://phinance.pl/kredyty-hipoteczne!