kosztorys ofertowy

Kosztorys inwestorski jest niezwykle ważnym opracowaniem, jakie sporządzamy przed rozpoczęciem każdej inwestycji. Dzięki niemu możemy uściślić orientacyjne sumpty całkowitej inwestycji oraz przygotować się do negocjacji z firmami wykonującymi prace. Okazuje się, iż takie dokumenty zdołamy zrobić samodzielnie. Prace związane z przygotowaniem kosztorysu mogą być naprawdę proste, a równocześnie absolutnie darmowo.

kosztorys ofertowy

Kosztorys ofertowy złożony przez wykonawcę, na podstawie dokumentów i przedmiarach robót, podaje cenę, za którą wykonawca jest gotów zakończyć prace ujęte w przedmiarze. Jeżeli przedstawimy dokumenty i przedmiar kilku firmom, to podczas wyboru realizatora będziemy mieli możliwość wybrać najkorzystniejszą propozycję. Przy czym należy mieć pojęcie, iż niekoniecznie tania oferta będzie najlepsza. Na podstawie uprzednio wykonanego kosztorysu inwestorskiego znamy sumpty inwestycji – jeżeli oferta realizatora jest niedroga porównując z kosztorysem inwestorskim, trzeba to dokładnie zweryfikować. Może się okazać, że jednostka ta posiada robotników o małych umiejętnościach bądź podaje ceny towarów wybrakowanych czy też gorszej jakości. Jeśli chcesz skorzystać z tego rodzaju oferty, dobrze będzie powierzyć całościową ocenę kosztorysu.

Kosztorys budowlany jest jednym z najważniejszych dokumentów, które trzeba wykonać jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych. Odpowiednio sporządzony kosztorys umożliwi nam wstępne ocenienie kosztów inwestycyjnych i może być bardzo zdatny w czasie pozyskiwania kredytów. Stosowną dokumentację możemy wykonać na własną rękę, bądź wykorzystać darmowe narzędzia internetowe. Przed zrobieniem kosztorysu budowlanego musimy zakupić projekt budowlany. Jest to podstawa wszelakich wyliczeń i kalkulacji. Do wszystkich szkiców budowlanych dołącza się wstępny kosztorys. Trzeba natomiast pamiętać, że zawiera on tylko bardzo ogólne wyliczania, które mogą się nieco różnić od faktycznego sumptu budowy.